Matematik dersinden  çoğu kişinin nefret etme sebebi, aile ya da ilköğretim öğretmenleridir. Aile matematik dersini çok fazla önemser, öğrenci korkar, ya da ilköğretim hocası matematik dersini anlatmayı başaramıyacak kadar can sıkıcıdır.

Bunun sonucunda öğrenci başarısız olur. Sonra 2. sınavda başarısız olur. Eğer girdiği 3.sınavda da başarısız olursa, kafasında matematikten bir önyargı oluşur ve işte buna öğrenilmiş başarısızlık diyoruz. Aslında bu tüm diğer dersler içinde geçerlidir.

Bir derste arka arkaya gelen başarısız sınav sonuçları, beyninizde o dersten soğumanıza ve farklı bakmanıza neden olur.

Ve bunun da üstesinden gelmek için özel bir uğraş girekir. Çünkü matematik dersinde başarılı olmanın ön şartı, kafanızdaki matematik konusundaki başarısızlık yargısını ortadan kaldırabilmektir.

İşte bu yüzden özel ders öğretmenleri, sizi matematik konusunda daha başarılı kılabilirler. O yüzden özel ders almak bu kadar çok tercih ediliyor.

İllaki Ankara bu konuda çok fazla matematikten özel ders veren öğretmene sahip ama her özel ders öğretmeni de başarılı olmanızı sağlayacak değildir. Matematikten özel ders alacak öğretmene karar verirken, geçmişteki başarısından daha önemli bir şey de matematikten başarısız öğrencilerde geçmişteki başarısıdır. Çünkü iyi öğrenciye zaten bir kaç net fazla yaptırarak, sadece iyi öğrencilere ders vermek hatta öğrencileri seçerek almak aslında pek de başarı sayılmaz. Asıl matematik öğretmedeki başarı, matematikten hep kötü durumda olan bir öğrenciye matematik dersi vererek onun başarılı olmasını sağlayabilmektir. Ve açıkcası bunu da çok az özel ders öğretmeni başarabilir. Çünkü başarısız bir öğrencinin matematikte başarılı olmasını sağlayabilmek için sadece matematik yetmez. Yazının başında bahsettiğim, kafadaki öğrenilmiş başarısızlık önyargısı da yıkılmalıdır.

Önyargıyı yıkmadığınız taktirde, istediğiniz kadar ders anlatın. Hatta çok çok iyi ders anlatın bu öğrencinin başarılı olmasını sağlamaz. O yüzden bulacağınız ya da tavsiye edeceğiniz matematik öğretmeni, özel ders verirken değişken olabilmelidir. Bu şu demek. Öğrencilerin kafasındaki matematikten başarısızlık nedenleri yüzlerce olduğu için, öğretmen de öğrencilere göre anlatımını değiştirebilmek zorundadır. Çok duyduğumuz bir laftan bahsetmek istiyorum burada. “Ayşenin çocuğu bu hocadan özel ders alarak matematikte çok başarılı oldu ama benim çocuk başaramadı.” Aslında bu lafın sebebi genelde tavsiye edilen matematik öğretmeninin, öğrencilere göre değişim gösterememesidir. Muhtemelen sözde bahsedilen Ayşe, zaten başarılıdır. Ve tavsiye edilen matematik özel ders öğretmeni, sadece onun başarısının bir kaç puan artmasını sağlamış ama adın çıksın lafının çok yayın olduğundan dolayı da, harika bir matematik öğretmeni olarak ün yapmıştır. Aslıdna matematikten tavsiye edilen öğretmenlerin çoğu da böyledir. Öyleyse, bir özel ders öğretmeni seçerken, tavsiyeden çok, çok başarısız olan öğrencilerde, matematik konusunda ne kadar başarı gösterdiğidir.