Çocuklarınızın derslerinde başarısız olduklarını düşünmüyorsanız bizce en etkili yolu özel ders almaktır. Bununla ilgili birçok yüksek lisans yapmış öğrenciler ya da özel hocalar bulmakta hiç zorlanmayacaksınız. Ankara bu konuda eksiği olmayan illerimiz arasında yer alıyor. Özel ders verenler Ankara’da birçok semtte bulunuyor ve sizlerde rahatlıkla ders alabilmeleri için çocuklarınıza olanak tanıyabiliyorsunuz. Özel ders vermek üstelik her kişinin de harcı değil. Çoğu zaman bilmek karşıdaki kişiye dersi anlatmaya yetmez. Dolayısı ile iyi anlatabilen ve güzel örnekler ile karşıdaki çocuğu etkileyen bir öğretmen çok önemlidir. Sizler onca para veri özel ders alırken hiç bu konuyu araştırdınız mı? Yani öğretmenin ya da dersi veren kişi ne kadar fayda sağlayabiliyor. Özel ders verenler Ankara’da birçok sayıda var iken siz her zaman en iyisini bulmak zorundasınız. Bunu çocuklarınız için yapmaya mecbursunuz onlara iyi bir gelecek hazırlamak için yapılması gereken ne ise yapıyor ve özel ders dahi aldırıyorsunuz. Oysa önemli olan tek konu bu derslerin çocuklara olan katkısı.

Çocuklarınız ders aldıktan bir süre sonra gözlemeyerek ne durumda olduklarına mutlaka bakınız. Özellikle hocalarına danışarak onda bir ilerleme olup olmadığını muhakkak sorunuz. Eğer çocuğunuz halen başarısız ise mutlaka hocayı değişip sorunun ne olduğunu anlamaya çalışabilirsiniz. Çoğu zaman çocuklar özel ders almayı sevmeyip, kendilerini konuya vermekten kaçınırlar. Böylesi bir durumda da hangi iyi ve başarılı öğretmen olursa olsun fayda etmeyecektir. Sizler her zaman için denetimlerinizi yapmalı ve aksiyonlarınızı ona göre almalısınız. Özel ders bazen çocuklara katkı sağladıkları gibi bazen de tam terci bir durum yaratıyor. Kendinden çok şey beklendiğini bilen çocuk paniğe kapılıyor ve yapabildiklerini dahi unutup başarısız oluyor. Onlara özel ders verdirirken zorlamadan ve sıkmadan yapmalısınız kötü not aldığında ‘ sen özel ders alıyorsun başarısız olamazsın’ gibi cümleler yerine onları anlamaya çalınız.

Unutmayınız ki ders ve öğrenimde bir takım işidir. Bu takımın içinde hem çocuğunuz, hem aile olarak siz hem de hocaları yer alır.