Matematik dersi pek çok öğrencinin en çok zorlandığı derslerden biridir. Bu dersten pek çok kişinin hoşlanmamasının nedeni dersin kafanızın kurcalanmasını ve zihnin yorulmasını sağlamasıdır. Genellikle ezbere dayalı bir eğitim anlayışımızın olması sözel derslere daha fazla ilgi uyandırmakta ve düşünmeyi, analitik zekayı, problem çözme becerisini geliştiren derslerden biri olan matematik dersine de ilginin azalmasına neden olmuştur. Ancak hayatın hemen hemen her alanında matematik bilgisi gerekmekte ve aynı zamanda bu bilgi hayatın daha da kolaylaşmasını sağlamaktadır.

İyi bir Matematik hocası bulmak pek çok kişi için son derece önemlidir. Çünkü Matematik dersi öğrenilmesi en zor derslerden biridir. Öncelikle toplama, çıkarma,çarpma, bölme gibi temel işlemlerin öğrenilmesi ve bu işlemlere ilişkin net bilgilerin hafızada tutulması gerekecektir. Sayılar konusunda kesin hakimiyet şarttır. Doğal sayılar, sayma sayılar, rasyonel sayılar, irrasyonel sayılar, tam sayılar gibi kavramların ne anlama geldiği konusunda bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bu temelin üzerine inşa edilecek bina da sağlam olacaktır. Yani hemen hemen her derste olduğu gibi Matematik dersinde de adım adım ilerlemek şarttır. Hatta belki de en çok bu derste adım adım ilerleme sağlanmalıdır. İyi bir Matematik hocası bulmak bu nedenle son derece önemlidir.

İyi bir Matematik hocası öğrencinin eksikliklerini doğru bir şekilde tespit eden, onun kendini ne şekilde geliştireceği ile ilgili yönlendirmeleri gerektiği gibi yapan, iyi dinleyen, iyi analiz eden, kısa çözüm yollarını öğrenciye anlatırken onun seviyesine inebilen ve gerçekten de öğrencisinin anlamasını sağlayabilen bir hoca olacaktır. Söz konusu özellikler hem bilgi ve beceriye hem de tecrübeye dayanan özelliklerdir. Dolayısıyla Matematik hocası seçerken öğretmenin niteliği ve tecrübesi göz önünde bulundurulmalı, geçmişte onun öğrencisi olan kişilerin nitelikleri değerlendirilmelidir. Bunun yanında öğretmenin hitap etme tarzı, söz konusu dersi sevdirmesi gibi özel özellikler de pek çok öğrenci için olmazsa olmazlardandır.

İyi bir Matematik hocası bulmak için gerçekten iyi analiz yapılmalı ve güvenilir kişilerin referansı alınmalı, ona göre karar verilmelidir.